Jaka jest opłacalność złomowania pojazdu?
Masz problem ze sprzedażą starego samochodu? A może po wypadku lub kolizji nie planujesz go już naprawiać? Jeśli w myślach odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zastanów się nad oddaniem pojazdu na złom. Zezłomowanie auta w stacji demontażu pojazdów to jedyny legalny sposób na to, by się go pozbyć. Co więcej, na takim rozwiązaniu możesz też zarobić. W poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości co do opłacalności oddania wysłużonego auta na złom.
Czy opłaca się oddać auto na złom?
Złomowanie pojazdów w legalny sposób na pewno pozwala uniknąć problemów z urzędem skarbowym i policją. To jednak niejedyne korzyści, jakie możesz dzięki temu zyskać. Okazuje się, że przy oddaniu auta na złom, da się sporo zaoszczędzić, a nawet i zarobić. Jeżeli w Twoim garażu stoi stary samochód, nawet pomimo tego, że nim nie jeździsz, musisz opłacać składki OC. Oprócz tego, że auto jest bezużyteczne, na jego utrzymaniu dodatkowo więc tracisz. Samodzielnie nie możesz zrezygnować z ubezpieczenia, ale taką możliwość da Ci właśnie złomowanie.
Co więcej, dokument poświadczający oddanie auta do kasacji, pozwoli Ci też ubiegać się o ewentualny zwrot gotówki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Ponadto oddanie auta na złom opłaca się również wtedy, gdy koszty naprawy uszkodzonego pojazdu przewyższają jego całkowitą wartość. Nie ma sensu inwestować w samochód, który lata świetności ma już dawno za sobą. W takiej sytuacji na pewno nie stracisz na złomowaniu, a wręcz przeciwnie zyskasz. I choć za cenę złomu nie kupisz nowego auta, zawsze będziesz do przodu, chociaż o kilkaset złotych.
Musisz jednak wiedzieć, że to, ile otrzymasz za samochód, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma kompletność auta. Stawka skupu obliczana jest na podstawie jego masy. W zależności od aktualnych cen złomu możesz dostać od 30 do 40 gr za kg. Jeżeli jednak w aucie brakuje części, może się zdarzyć tak, że będziesz musiał za nie dopłacić. Przy szacowaniu ceny za skup bierze się pod uwagę również model i markę auta, a także jego ogólny stan techniczny.