Jakie dokumenty otrzymuje się po zezłomowaniu pojazdu?
Twój samochód po latach przestał Ci służyć? A może po stłuczce nie opłaca się go naprawiać? Jednym ze sposobów na pozbycie się starego auta jest zezłomowanie go. Oddając swój pojazd na złom, masz pewność, że zostanie właściwie zutylizowany, a Ty możesz jeszcze na tym zarobić. Nie tylko otrzymasz pieniądze za pojazd, ale także nie będziesz musiał ponosić kosztów jego utrzymania, zwłaszcza w sytuacji, gdy pojazd nie nadaje się już do użytku. Pamiętaj jednak, by wybierać takie Stacje Demontażu Pojazdów, które posiadają zezwolenia na działalność oraz mają uprawnienia do wydawania dokumentów potwierdzających legalną kasację. Mianowicie bez nich nie będziesz mógł wyrejestrować samochodu. Sprawdź, jakie dokumenty powinna wydać ci Stacja Demontażu Pojazdów po oddaniu auta na złom.
Na czym polega złomowanie pojazdów?
Jeśli wybrałeś już legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów, możesz oddać samochód do punktu. W przypadku, gdy masz problem z jego transportem, warto skorzystać z usług firm, które oferują dojazd do klienta. Taką możliwość znajdziesz m.in. w ofercie naszej firmy WOMAR. W Twoim obowiązku pozostaje jedynie dostarczenie dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu (o ile taka została wydana) oraz tablic rejestracyjnych. Musisz też mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość jako właściciela pojazdu. Warto też upewnić się, czy unikalny dla każdego samochodu numer VIN jest czytelny. Następne kroki należą już do pracowników auto złomu.
Jakie dokumenty wydaje Stacja Demontażu Pojazdów po zezłomowaniu auta?
Po odbiorze dokumentów obowiązkiem pracowników Stacji Demontażu Pojazdów jest ich unieważnienie. Dowodem tego jest specjalne oświadczenie, które powinieneś dostać po przekazaniu auta do kasacji. Ponadto jako właściciel zezłomowanego auta musisz otrzymać specjalne zaświadczenie potwierdzające jego demontaż. Taki dokument zwykle wydaje się w trzech egzemplarzach – z czego jeden z nich zostaje w punkcie auto złomu, drugi trafia do Ciebie, a trzeci musi być dostarczony do urzędu. Okazanie zaświadczenia w Wydziale Komunikacji umożliwi Ci wyrejestrowanie pojazdu, na które masz 30 dni od oddania samochodu na złom. W przeciwnym razie za niewyrejestrowanie pojazdu grozi kara grzywny. Co więcej, oświadczenie przyda się także przy załatwianiu formalności z ubezpieczycielem przy zakończeniu polisy i zwrocie nadpłaconych składek.